קיפוזה / לורדוזה

קיפוזה לורדוזה ומה שביניהן:

קיפוזה =קמר        לורדוזה= קער

עמוד השדרה במבט מהצד בנוי משני קמרים (בבית החזה והישבן) ושני קערים ( בצוואר ובמותן) טבעיים המאזנים זה את זה.

קיפוזה –  מילה יוונית שמשמעותה:קשת, בליטה, חטוטרת . קיפוזיס – קשתי.

12 חוליות בית החזה ( D1-D12ׂ ) יוצרות מיבנה קמור הניתן למדידה. זווית הקמר הנורמאלית נעה בין °26 -°46.

כל זווית הגדולה מהנורמה מתארת קשתיות יתר או היפר קיפוזה. קמר גדול בבית החזה עלול לגרום למראה חיצוני כפוף, ראש בהטייה קידמית או כתפיים שמוטות לפנים.

כל זווית הקטנה מהנורמה מתארת קשת מופחתת או היפו קיפוזה. קמר מופחת בבית החזה עלול לגרום למראה של גב שטוח.

לורדוזה – מילה יוונית שמשמעותה: שקע, שקערורית. לורדוזיס-קעור.

5 חוליות עמוד השדרה המותני (L1-L5) יוצרות מיבנה של קער הניתן למדידה. זווית הקער הנורמלית נעה בין ° 32 -° 56.

כל זווית הגדולה מהנורמה מתארת שקע מוגזם או היפר לורדוזה. קער גדול במותן  עלול לגרום למראה חיצוני של בטן בולטת קדימה או אף קמר מוגזם בבית החזה באופן פרדוקסאלי – לעומת השקע המוגזם.

כל זווית הקטנה מהנורמה מתארת קער מופחת או היפולורדוזה. קער מופחת בגב המותני עלול לגרום לכאבי גב.

אם כך, היפר קיפוזיס , היפר לורדוזיס, היפו קיפוזיס או היפו לורדוזיס הן בעיות יציבה או שינויים מבניים של עמוד השדרה במישור הצידי (הפרופיל) בלבד. בשונה מעקמת (סקוליוזיס) המתאפיינת  בשינויים מבניים של עמוד השדרה בשלושה מישורים :המישור הקדמי אחורי (פרונטאלי), המישור הצידי  ( פרופיל )והמישור המקביל לרצפה (סיבוביות/פיתול).

אפשר לומר שכל סטייה מנורמות אלו במישור הפרופיל עלולה להוביל לבעיה יציבתית או מבנית כל שהיא המתבטאת במראה החיצוני, כאבים, ליקויים בתפקוד  וסיכון להחמרה.

 היפר קיפוזה מסוג Sway back:

ליקוי יציבתי בו האדם עומד עם אגן מוסט לפנים, בית חזה לאחור וראש כפיצוי, לפנים. עמידה כזו יוצרת מראה היפרקיפוטי בעמוד השדרה או היפר לורדוטי במותן אך בעצם שורש הבעיה אינו בעמוד השדרה אלא בחוסר יכולת החזקת האגן במקום על רקע חולשת שרירים סביב האגן וכן חוסר מודעות לתנוחה  הלקויה. הפתרון במקרים הללו אינו בניסיונות ליישר את עמוד השדרה( כמו בקיפוזה רגילה) אלא דרך זיהוי ותיקון העמידה הלקויה באזור האגן.